Author Topic: Humbrol Gloss cote  (Read 153 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zlajs

• Newbie
  • *
    • View Profile
Humbrol Gloss cote
« on: March 23, 2017, 12:30:34 PM »
Imam dobar problem s kojim  se borim danima, naime pokusavam nanjeti Humbrol Gloss cote na karoseriju od kamiona ali nailazim na par problema. Prvi je sto i kad razrijedim gloss omejrom 1:1 ne dobijam uopste sjajnu podlogu vec mat. Pokusao sam sa raznim omjerima razrjedjivanja kao i sa raznim pritiscima AB-a, ali rezultat je skoro uvijek isti. Takodje kad mi se i pojavi mala razlika u sjaju onda je sloj iz ABa poput narandjine kore. Treci put skidam lak i skoro da sam unistio kabinu  :uffff:

Svaki savjet je dobrodosao jer ne zelim da nanosim gloss sa kistom...

Offline jasmind

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
    • Email
Re: Humbrol Gloss cote
« Reply #1 on: March 24, 2017, 06:14:05 PM »
Problem sa gloss lakovima je sto on nece biti sjajan ako ga ovlas naspricas, anglo saksonci bi to nazvali "dusting". Sjajni lak se mora nanijeti dovoljno "mokro" da bude glatke i posljedicno sjajne povrsine. Problem je sto je tanka linija izmedju toga i razljevanja.
Zato je pronto dobar jer ima tu neku osobinu "self leveling"-a da ga mozes kistom natrackat a on ce se sam razliti po povrsini kako treba. Sa ABom su sjajni lakovi uvijek problem i tu dolazi do izrazaja vjestina.

Offline zlajs

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: March 24, 2017, 06:33:28 PM »
Problem sa gloss lakovima je sto on nece biti sjajan ako ga ovlas naspricas, anglo saksonci bi to nazvali "dusting". Sjajni lak se mora nanijeti dovoljno "mokro" da bude glatke i posljedicno sjajne povrsine. Problem je sto je tanka linija izmedju toga i razljevanja.
Zato je pronto dobar jer ima tu neku osobinu "self leveling"-a da ga mozes kistom natrackat a on ce se sam razliti po povrsini kako treba. Sa ABom su sjajni lakovi uvijek problem i tu dolazi do izrazaja vjestina.
Ok slazem se da treba iskustva kojeg ja zasigurno nemam. Postoji li neki omjer koliko laka i razredjivaca? Prije nego cu prvi put da skinem lak koji sam nanosio, spricao sam nekih 4-5 puta ali rezultat je i dalje bio prilicno ocajan. Trenutno koristim diznu 0,3 tako da me zanima da li da pokusam sa 0,5? Da li ce to ista doprinjeti manjoj hrapavosti i boljem prijanjanju? Ako nije problem da mi kazes o tom prontu jos par rijeci jer sam poprilican laik? Takodje razmisljao sam da mozda kupim od Valleja Gloss Varnish, mozda je vise prilagodjen za AB?
Hvala na strpljenju i pomoci

Offline Hans von König

• Full Member
  • DMK "Deponirac"
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: March 26, 2017, 12:16:27 PM »
Trebaš smanjti tlak na minimalni i čim više pibližiti AB površini, jer ako je preudaljen boja-lak se suši u zraku prije nego li dođe do površine zato je matt, a Pronto ti je tekući vosak za čišćenje podova ima ga u svakoj većoj trgovini.

Offline zlajs

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #4 on: March 26, 2017, 12:26:20 PM »
Trebaš smanjti tlak na minimalni i čim više pibližiti AB površini, jer ako je preudaljen boja-lak se suši u zraku prije nego li dođe do površine zato je matt, a Pronto ti je tekući vosak za čišćenje podova ima ga u svakoj većoj trgovini.
Pritisak AB je oko 1bar a udaljenost oko 10cm. Danas cu opet da probam sa vasim savjetima. Pretpostavio sam da je u pitanju pronto za ciscenje.  Ako sam dobro skontao znaci da probam opet da prelakiram, pa nakon sto se lak dobro osusi da ga  naspricam prontom i  ispoliram nakon toga?

Offline Hans von König

• Full Member
  • DMK "Deponirac"
    • View Profile
    • Email
« Reply #5 on: March 26, 2017, 12:51:55 PM »
10 cm je daleko, bliže i probaj prvo negdje sa strane na nekom komadu obojane plastike, nema smisla isprobavati na kabini, a Pronto bi ti bio zamjena za lak, on kad se osuši isto je sjajan.

Offline zlajs

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #6 on: March 26, 2017, 01:05:43 PM »
10 cm je daleko, bliže i probaj prvo negdje sa strane na nekom komadu obojane plastike, nema smisla isprobavati na kabini, a Pronto bi ti bio zamjena za lak, on kad se osuši isto je sjajan.
Probao prije 10ak minuta, spustio na 0,7 bara, priblizio na 2 cm i rezultat je poprilicno bolji  :thumbupsmiley:iako i dalje imam hrapavu povrsinu, dosta manje nego prethodnih puta ali jos uvijek hrapavu. Sad cu cak otici i da kupim pronto. Hvala velika na pomoci, jer me je sve ovo s lakom malo obeshrabrilo  :cuga:

Facebook Comments