Author Topic: KV-1, Hobby Boss, 1:48  (Read 4068 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bero

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
    • Miniature Models of WWII
    • Email
KV-1, Hobby Boss, 1:48
« on: December 09, 2013, 02:15:47 AM »
Gotovo !!!    :smile:
Jedva sam stigao srediti snijeg, podlogu i figuru do natjecanja u Varaždinu. Ali uspio sam, i dobio je zlato.  :47b4ao:

:cuga:

Offline Gak

• Sr. Member
    • View Profile
Re: KV-1, Hobby Boss, 1:48
« Reply #1 on: December 09, 2013, 03:18:54 AM »
Dobio ga je zasluzeno! Svaka cast!  :clap: :clap:

vajled

• Guest
« Reply #2 on: December 09, 2013, 08:04:50 AM »
ja bi ovom radu dodijelio barem 3 zlatne medalje

:worthy:

Offline Iwtcha

• Hero Member
  • MK K.I.T.A.
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: December 09, 2013, 09:04:26 AM »
Fenomenalno  :ilikeit:

Nema loših maketa - samo različiti pogledi na maketarstvo

Offline janjic

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #4 on: December 09, 2013, 11:54:57 AM »
Svaka ti čast na urađenom kao i na medaljama (vjerujem da će ih biti još s ovom maketom  ;))

A od čega je snijeg? Ove "dorađene" fotke su  :blaaah:
AMK "ANTIMAKETAR"

Offline Bero

• Jr. Member
  • **
    • View Profile
    • Miniature Models of WWII
    • Email
« Reply #5 on: December 09, 2013, 06:05:17 PM »
Hvala dečki na komentarima.

@ janjic

Evo malo i o snijegu.
Prvi put sam koristio snijeg. Potrošio sam dosta vremena i truda istraživajući po netu i planirajući kako ga najbolje napraviti.
Ljudi najčešće koriste sodu bikarbonu u nekom obliku. Kao mješavina ili posip. Postoje još i kupovni posipi "snijega" (npr. Noch, Woodland Scenic itd.)
Kao vezivno sredstvo za mješavinu najčešće se koristi PVA ljepilo (naziv drvofix poznatiji kod nas) sa malo vode ili na nekim internet stranicama sam vidio da koriste i Still Water od Valleja.
Budući sam imao sve potrebno za testiranje osim kupovnog posipa, posudio sam od Nike Nochov posip. (Thanks bro)

Na slici se vidi i bočica jedne jeftine bijele akrilne boje koju sam koristio za snijeg na maketi. Navodno snijeg koji je od sode bikarbone zna vremenom malo požutjeti, a kako bi se to eventualno spriječilo, potrebno je u mješavinu dodati malo bijele boje. Nadam se da ću nakon nekoliko godina moći prosuditi da li je dodavanje malo bijele boje bilo korisno ili ne.

Bijelu boju nisam koristi za testiranje.
Na slijedećoj slici se vide neki primjeri koje sam testirao. Naziv krema znači da je potrebno napraviti mješavinu od sredstava tako da naliči na kremu (recimo gustoća kao krema za brijanje) i onda se kao takva nanosi na površinu. Kako se krema vremenom suši, dobija se izgled snjega, polako se nazire tekstura snijega i konačni izgled.

Posip znači da sam nanjeo prvo vezivno sredstvo na površinu (PVA ljepilo + voda ili Vallejo Still Water) a nakon toga dodavao sodu bikarbonu (SB) ili Noch kao posip.

1. Kombinacija. Po meni je najbolje ispala kombinacija krema PVA + SB + voda (prva lijevo, gornji red).
2. Kombinacija. PVA + voda, SB kao posip isto ne izgleda loše, ali je teško kontrolirati željenu količinu i lokacju snjega.
3. Kombinacija. krema PVA + Noch + voda izgleda mi nekako žučkasto i nakon sušenja i dalje mi izgleda kao krema.
4. Kombinacija. PVA + voda, Noch kao posip ima isto žučkasti ton a također je teško kontrolirati nanošenje.
5. Kombinacija. Krema Still Water + SB dosta me podsjeća na zaleđenu površinu na kojoj se nakupilo snijega. Boja je prilično bijela.
6. Kombinacija. Krema Noch + voda ne izgleda loše za neke primjene a i nema toliko žučkasti ton.
7. Kombinacija. Krema Still Water + Noch podsjeća me na bljuzgavicu ili vlažan snijeg koji se počeo topiti.
8. Kombinacija. Krema SB + Noch + voda mi izgleda dosta prihvatljivo i prilično bijelo

Primjetio sam neke stvari koje bi trebao naglasiti.
Noch posip originalno u vrećici, tj. u kutiji, ima nijansu bijele koja malo vuće na mlijeko u prahu  (znači nije izrazito bijel kao sode bikarbona). Tako da svaka kombinacija sa njime je davala i konačni rezultat koji je bio "manje bijel" nego kombinacija gdje je bila soda bikarbona. Nochov posip također ima u sebi pojedine čestice koje reflektiraju svjetlo poput leda. Možda se to nekome sviđa, ali meni su te čestice dosta velike i "out of scale", barem za mjerilo 1:48.

Still Water od Valleja se pokazao dosta praktičnim. Nakon dodavanja sode bikarbone ili Nochovog posipa u Still Water, koji po svome sastavu ima resinsku formulu, mješavina se odmah brzo pretvori u tvrdu pastu koju je teže nanositi nego kremu. Tako da, iako bi mogla naći svoje primjene, u mome slučaju gdje je trebalo napraviti netaknutu snježnu površinu a i prilično kontrolirano nanositi snijeg na maketu, upravo se prva kombinacija pokazala najboljom opcijom. Naravno, da još jednom napomenem da sam u tu prvu kombinaciju dodao još malo bijele akrilne boje.

Ako još imate nekih pitanja samo dajte. :beer:

Offline su27rules

• Hero Member
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: December 09, 2013, 08:57:10 PM »
 :goodjob: :thx: za opise izrade!!
Davor
MAK Reoplan - Split
You can never have enough Flankers!!
Su-35 902Black=one half the cost of an F-22; twice the good looks!
http://www.whatifmodelers.com/index.php/topic,30222.0.html
https://www.facebook.com/groups/397878543718795/

Offline trnoruzica

• Hero Member
    • View Profile
    • Email
« Reply #7 on: December 09, 2013, 09:04:38 PM »
 :worthy:  :worthy:  :worthy: cestitke za maketu i zahvale za tutorial  :beer:  :beer:  :beer:

Offline mislav

• Full Member
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: December 10, 2013, 07:12:32 AM »
Svaka čast!  :goodjob:

I odličan tutorial za snijeg.

Offline janjic

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #9 on: December 10, 2013, 03:26:16 PM »
Hvala na ovako iscrpnom objašnjenju :verygood:
AMK "ANTIMAKETAR"

Offline trnkepfc

• Full Member
    • View Profile
« Reply #10 on: December 12, 2013, 07:43:21 PM »
 :worthy: :worthy: :worthy: Fantasticno ,svaka cast. Inace ja sam za sneg koristio bebi puder + drvofix bio sam zadovoljan

Offline stips

• Hero Member
    • View Profile
« Reply #11 on: December 24, 2013, 10:13:12 AM »
Izvrstan rad, sve je na svome mjestu, umjereno a opet ispunjeno do kraja  :goodjob: :ilikeit:

Offline nono_zg

• Full Member
    • View Profile
« Reply #12 on: December 24, 2013, 10:27:23 AM »
majstorstvo na djelu  :ilikeit: :ilikeit: :ilikeit:

Pogotovo hvala na slikovitim i opisanim eksperimentima za snijeg  :beer:

Offline MacKenz!e Bleet

• Sr. Member
  • ☢ Radioactivity ☢
    • View Profile
    • Email
« Reply #13 on: December 24, 2013, 11:51:51 AM »
Krasan posao Bero! ;)
Inače, soda, voda i drvofiks su po meni najbolja kombinacija isto, plus kad na to uspijes ubacit pigmente, ajme...

Facebook Comments